Yalnız avcı Bulldog Karıncası

Konusu 'Hayvanlar Alemi' bölümündedir ve SüKuN tarafından 24 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

 1. SüKuN

  SüKuN SüKuNetten gelir

  Avustralya'nın tuttuğunu koparan, yalnız avlanan karıncaları gözlerini, zehirlerini ve zalimliklerini bir arada kullanıyor.

  Kanatsız bir eşekarısı hayal edin; şu anda gözünüzün önünden buldog karıncasına benzer bir görüntü geçiyor ve bu bir rastlantı değil: Karıncaların 140 milyon yıl kadar önce eşekarısına benzer atalarından evrimleştiği düşünülüyor. Uzun süre buldogların en eski karınca soylarından biri olduğu görüşü hakimdi. Ancak kısa süre önce yapılan bazı araştırmalar, 100 milyon yıldan daha eskilere gitmeyen bir tarihte, diğer karınca türlerinde -belki de çiçekli bitkilerin artmasıyla- yaşanan patlamayla aynı dönemde ortaya çıktıklarına işaret ediyor. Ancak uzmanlar, buldogların, tüm karıncaların ilk atalarının sahip olduğu düşünülen anatomik özellik ve davranışları taşıdığına inanıyor: Uzun bacaklar, büyük bir vücut, keskin gözler, zehirli iğneler ve görece yalnız yaşama alışkanlıkları. Fosilleşmiş örnekler bir zamanlar dünyanın dört bir yanında yaşadıklarını ortaya çıkarsa da, günümüzde sadece Avustralya'da varlık gösteriyorlar. Buldog uzmanı Robert Taylor, kırmızı buldog karıncalarının izini sürmek üzere beni, Sidney'in güneyindeki bir okaliptüs korusuna götürüyor. Onları, arıları ve diğer karınca türlerini, özellikle de marangoz karıncalarını avlarken buluyoruz. Bu tehlikeli bir av; çünkü, marangoz karıncaları gibi daha "gelişmiş" karıncalar, aynı yuvayı paylaşan diğer karıncalara kimyasal sinyaller göndererek acil yardım çağırabilir ve bu, buldog karıncalarının sahip olmadığı bir yetenek. Ancak avcı buldog da, marangoz karıncasının çevresinde daireler çizip, sırtına atlayıp, kurbanına bir karşı saldırı düzenleme şansı dahi bırakmadan ona iğnesini batırabilir. İlkel bulabilirsiniz. Ama kesinlikle işe yarıyor. Buldogları yeraltında görüntülemek için, Taylor'la gerçek boyuta uygun yapay bir yuva hazırlamamız ve doğadan -kraliçe dahil- bir koloni alıp, bu yuvaya yerleştirmemiz gerekiyordu. Karıncaları uyutmak üzere yuva ağzından içeri karbon dioksit gönderip deli gibi kazmaya ve karıncaları toplamaya başladık. Ama buldog kolonilerinde kraliçe, en küçük huzursuzlukta yuvanın en derin bölümüne dalıyor. Yüzeyin iki metre altında onu yakaladığımızda karıncalar çoktan uyanmıştı ve biz, sonu gelmeyen karınca sokmaları yüzünden titriyorduk. Önce, koloninin yapay yuvaya yerleşmesi için birkaç gün bekledim ve izleyen birkaç haftayı bu vahşi böceğin daha nazik yüzünü gözlemleyerek geçirdim...

  Sinsi Saldırılar
  [​IMG]
  Fotoğraf : Mark Moffett
  Böcekbilimci Robert Taylor ile kırmızı buldog karıncalarını (Myrmecia gulosa) gözlemlediğimiz bir ay boyunca bu yalnız avcıların balarılarına pusu kurmak için genellikle bir çiçeğin yanında saklandığına ve bazen onları havada yakaladıklarına tanık olduk.

  Güçlü Avcı
  [​IMG]
  Fotoğraf : Mark Moffett
  Avustralya'nın 2,5 santimetrelik korkusuz ve kavgacı buldog karıncası, zorlu avının izini sürüp onu etkisiz kılmak için keskin görüş yeteneğini ve zehirli iğnesini kullanır.

  Karınca İstilası
  [​IMG]
  Fotoğraf : Mark Moffett
  Buldog karıncaları davetsiz bir misafiri iki metreden fark edip kovalamaya başlayabilir. Ona yakalanmazsanız iyi edersiniz. Soktuklarında insanın beynini uyuşturan acı saatlerce sürebiliyor. Bu yuvaya büyük bir dikkatle yaklaştım; karıncalar beni fark etmesin diye olabildiğince ileri uzattığım ellerimle fotoğraf makinemi tutarken, vücudumu da olabildiğince geride tutmaya özen gösterdim. İşe yaramadı: Yuvalarından fırlayıp objektifime atladılar. Ben fotoğraf çekerken Robert Taylor da telaşla fotoğraf makinesinden kollarıma tırmanan karıncaları kovalamaya çalışıyordu.

  Yiyeceği Kendinden
  [​IMG]
  Fotoğraf : Mark Moffett
  İşçilerin sıvı besinlerinin arasında, kendi kabuksuz ve kısır yumurtaları da var; bunlarla genel olarak kraliçelerini ve birbirlerini besliyorlar; nadiren de kendileri yiyorlar. Bir işçi karınca ucu siyah karnını bedeninin altına kıvırıp bir yumurta çıkarıyor.

  Kraliçeye Yaraşır Yiyecek
  [​IMG]
  Fotoğraf : Mark Moffett
  Bir işçi karınca, karnından çıkardığı sıvı damla görünümündeki bir kısır yumurtayı kraliçesine sunuyor.

  Ganimet Kavgası
  [​IMG]
  Fotoğraf : Mark Moffett
  Buldog karıncaları takım çalışmasına pek yatkın değildir. Birçok karınca türü avladıklarını yuvaya taşırken işbirliği yapar. Oysa bu karede görülen iki buldog karıncası arasındaki anlaşmazlık, taşımaya çalıştıkları ölü marangoz karıncasını hırpalıyor.

  Kısır Döngü
  [​IMG]
  Fotoğraf : Mark Moffett
  Daha gelişmiş karıncaları yakalamak buldog karıncaları için riskli bir iş. Bir işçi buldog karıncası, marangoz karıncasına saldırırken, marangozla aynı yuvada yaşayan bir karıncanın saldırısına uğruyor.

  Ölümüne Darbe
  [​IMG]
  Fotoğraf : Mark Moffett
  Buldog karıncaları usta avcılardır. Diğer yırtıcı karıncalar gibi çetin avları öldürürler. Bu buldog karıncası bir marangoz karıncasını en zayıf noktasından, kolayca parçalanan boynundan sokuyor.

  Sıvı Diyet
  [​IMG]
  Fotoğraf : Mark Moffett
  Katı gıda yiyemeyen ergin buldog karıncaları, öldürdükleri böceklerin özsularını yalamaktan fazlasını yapamıyor. Avlarının eti, koloninin larvalarını besliyor.

  Yavrulara Özen
  [​IMG]
  Fotoğraf : Mark Moffett
  Ergin işçiler henüz larva dönemindeki şişman, bacaksız kardeşleriyle yakından ilgilenir; onları yaş ve boyutlarına göre ayırıp, doymak bilmeyen yavruları böcek ve yenebilir yumurtalarla besler.

  Kumdan Battaniye
  [​IMG]
  Fotoğraf : Mark Moffett
  Larvalar tamamen büyüdüklerinde işçiler onları kum taneleriyle nazikçe örter ve larvalar da bunu bir yapı iskelesi gibi kullanıp kendi çevrelerinde ipekten bir koza örer. Birkaç gün sonra işçiler, içinde pupaların büyüdüğü kozaları kazıp çıkarır.

  Kozadan Kurtuluş
  [​IMG]
  Fotoğraf : Mark Moffett
  Yeni ergin, birkaç hafta sonra kozadan çıkmaya çalıştığında dişi işçilerden biri, tırtıklı makas gibi testere dişli uzun çeneleriyle kozayı kesip kardeşinin dışarı çıkmasına yardım eder.

  Açlık İşareti
  [​IMG]
  Fotoğraf : Mark Moffett
  Buldog karıncası larvaları koyu bir sohbete dalmış gibi görünüyor; ama başlarını böyle kaldırmaları aslında acıktıklarına işaret. Bu durum çok sık yaşanır ve olasılıkla ergin bir karınca yanlarına gelerek, onları kısır bir yumurtayla ya da ölü bir böcekle besler.

  İrili Ufaklı
  [​IMG]
  Fotoğraf : Mark Moffett
  Ergin karıncalar hiç büyümez; bu nedenle bir karıncanın büyüklüğü, larva döneminde ne kadar büyüdüğüne bağlıdır. Çok belirgin bir ayrım olmasa da, daha büyük buldog karıncaları genelde avlanmak için yuvadan ayrılırken daha küçük olanlar yuvada kalıp yavrulara bakar.


  Bunları Biliyor muydunuz?
  Karıncaların sayıca insanlardan daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Böcekbilimcilere göre, gezegenimizde bin trilyonu aşkın karınca var. Aslında, dünyadaki karıncaların toplam ağırlığı insanların toplam ağırlığına eşit. Karıncalar yerkürenin her yanında yaşıyor -kütüklerin altında, ağaçlarda, kurbağaların midelerinde ve yeraltında. Karınca familyası 10 binin üzerindeki farklı türüyle büyük bir çeşitlilik gösteriyor. Bazı türler diğerlerine göre küçük; sözgelimi en küçük karınca ancak bir topluiğne başı kadar. Buna karşılık bazı türler bir ceviz iriliğine ulaşabiliyor. Bütün karıncalar son derece örgütlü büyük koloniler halinde yaşıyor. Bazılarının üye sayısı bir milyona kadar varan bu koloniler varlıklarını yüzlerce yıl sürdürebiliyor.

  Emekler Repsiz Kalmamalı !
  Son düzenleme moderatör tarafından: 26 Nisan 2012