Koca Seyit'in hayatı film oluyor

Konusu 'Güncel Haberler' bölümündedir ve deep tarafından 22 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  Koca Seyit'in hayatı, Koca seyit in hayatı filmi
  [​IMG]
  Çanakkale Savaşları'nda 276 kilogramlık top mermisini tek başına namluya yerleştirerek 'Ocean' adlı savaş gemisinin batırılmasını sağlayan Çanakkale kahramanı Koca Seyit'in hayatı beyazperdeye aktarılacak.

  Filmin senaristi ve yapımcısı Kıbrıs gazisi İsmail Gülnar, en büyük hayalinin 2,5 yıldır 50'yi aşkın ilde tiyatro oyununu sergiledikleri Koca Seyit'in hayatını beyazperdeye aktarmak olduğunu söylüyor. Tiyatroya başladığı günden bu yana Koca Seyit'in filmini çekmek için çaba gösterdiğini ifade eden Gülnar, "2,5 yıl boyunca sponsorluk için görüştüğümüz yüzlerce firmadan olumsuz yanıt alınca filmi kendi imkânlarımla çekmeye karar verdim. Kıbrıs gazisi olduğum için böyle bir kahramana destek verilmemesi beni kahrediyor." diyor.

  Film, yaklaşık 400 bin lira bütçeyle Konya'nın Hüyük ilçesinin İlmen beldesinde çekilecek. Mekân olarak İlmen'in seçilme sebebi, dönemi yansıtan özelliklere sahip olması. Filmin bir bölümü ise Balıkesir'in Havran ilçesine bağlı Koca Seyit köyünde çekilecek. Koca Seyit'in torunlarının da rol alacağı film için İsmail Gülnar, "30 Ağustos'ta İlmen beldesinde 'motor' diyeceğiz. 29 Ekim'de yine İlmen'de filmin galasını yapmayı planlıyoruz." diyor.

  HAMALLIKLA GEÇİNEN KAHRAMAN

  1889 yılında Balık-esir'in Havran ilçesi Çamlık (Manastır) köyünde doğan Seyit Çabuk (1939), 1909'un Nisan ayı başlarında askere alındı. 1912'de Balkan Savaşları'na katıldı. Ardından topçu eri olarak Çanakkale cephesinde görev aldı. 1915 yılında Çanakkale Deniz Savaşı sırasında Mecidiye bataryasında 276 kilogramlık mermiyi tek başına kaldırıp vinci bozuk olan topa sürerek ateşledi. Böylece İngilizlerin 'batırılamaz' dedikleri o zamanın teknoloji harikası Ocean savaş gemisinin batmasını sağladı. Harbin sona ermesiyle memleketine dönen Seyit Onbaşı, dağdan kestiği odunlardan ürettiği kömürlerle ve bir zeytinyağı fabrikasında hamallık yaparak hayatını kazandı. 1939 yılında zatürreye yakalanarak dünyaya veda etti.