İnternet üzerinden alışveriş yapmanın yararları nelerdir

soru Üye
İnternet üzerinden alışveriş yapmanın yararları faydaları artı yönleri nelerdir

deep Harbi Aktif Üye
Tüketiciler Birliği Başvuru Merkezi Başkanı Aydın Ağaoğlu, son günlerde çoğalan dolandırıcılık olayları sebebiyle internetten alış verişi tavsiye etmediklerini bildirdi. Ağaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, tüketici mevzuatında hüküm altına alınan ve “mesafeli sözleşmeler” olarak söylenen internet ve diğer iletişim araçlarını kullanarak uzaktan yapılan satışların, yeni dolandırıcılık yöntemi olarak kullanıldığını söyledi.

Ticari ahlaka uygun bir şekilde işini yapan bir çok firmaya karşılık tüketiciyi aldatan, ürününü teslim etmeyen, kredi kartı bilgilerini gasp eden art niyetli kişilerin haksız kazanç elde ettiğini ve tüketicinin mağdu olmasına neden olduğunu belirten Ağaoğlu, vaat ve kandırma yoluyla tüketicilerin kredi kartı bilgileri alınarak, satış rakamının üstünde bedel çekilebileceği gibi usulsüz kullanımının da yaşandığını bildirdi.
Tüketicilerden gelen taleplerin ödemeleri tahsil edildiği halde, ürün teslimi yapılmadığının da gözlendiğini ve bunun sonucunda da satış yapan firmaların iflas ettiklerini açıkladıklarını ifade eden Ağaoğlu, şunları kaydetti:

“Mesafeli satış yapmak isteyen firmalar, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının iznine tabi olmalı. Firmanın faaliyet izni teminat şartına bağlanarak güven ortamı oluşturmalıdır. Tüketiciler görmedikleri, vasıflarını bilmedikleri ürünleri satın almaktan kaçınmalı, ihtiyaçlarını satış yerlerinde görerek satın almayı tercih etmelidir. Son zamanlarda artan dolandırılıcılık olayları nedeniyle internetten alış verişi tavsiye etmiyoruz. Kredi kart bilgilerinin internet ortamında paylaşılmasının ağır sonuçları olacağını unutmamalıdır. İnternet üzerinden alış veriş yapan ve kandırılan tüketiciler bankalarıyla görüşerek ödeme işlemlerinin iptal edilmesini istemelidirler.”

cloudhun Yasaklandı
Bana göre pek bir yararı yok sadece dışarı çıkamadığımdan dolayı kolaylık sağlıyor ama alışveriş yaparken malı görerek almak alış verişi ona göre yapmak daha güvenli ve kontrollü oluyor. Ama tabi dikkat edilmesi gereken kurallar var dolandırılmamak için ben bilişimci olduğum için sertifikalarına bakıyorum anlıyorum

harbiciyim Yeni Üye
Merhaba arkadaslar,

ben yurt disindan bir kere siparis yaptim ve sorun yasadim. Yurt disindan oldugu icin gümrükte bir hayli problem yasadim. Artik Viaddress adli bir firma ile calisiyorum ve cok sükür böyle bir sorunum yok artik. tavsiye ederim