Dostluk Kazandı

pala dayı Harbi Aktif Üye
Adam ve hayattaki tek arkadaşı olan köpeği bir kazada birlikte ölmüşler..
gökyüzüne cıktıktan sonra bembeyaz bulutların arasında dolaşmaya başlamışlar.
Adam cok susamıştı..Biraz su bulabilmek ümidiyle yürümeye devam ederken, birden kendilerini
muhteşem bir manzaranın karşısında buldular..
Rengarenk çiçeklerle süslü bir bahçe, altından yapılmış bir bahçe kapısı ve onları karşılayan
beyazşar içinde bir kadın..Adam köpeğiyle
birlikte kadına yaklaştı ve sordu: "afedersiniz..
burası neresi?" Kadın ona gülümsedi: " Burası cennet, efendim" Adam bunun üzerine
sevinçle harika...!!"dedi " Peki bana biraz su verebilirmisiniz, gerçekten çok susadım..
" Kadın cevap verdi: " Tabii efendim, içeri girin..İçeride dilediğiniz
kadar su bulabilirsiniz.." Böylece adam köpeğine döndü, " hadi oğlum içeriye giriyoruz" diyerek kapıya yürüdü..
.Ama kaıdn onu birden durdurdu: "Üzgünüm efendim,
köpeğiniz sizinle gelemez...Hayvanları içeri almyıoruzz.."Bunun üzerine adam bir an durdu..
Düşündü..Ve geri dönüp köpeğiyle birlikte geldikleri yolun tam ters yönünde yürümeye koyuldular..Bir süre geçtikten
sonra kendilerini bu kez tozlu, çamurlu bir yolda buldular ve yolun sonunda karşılarına çiftlik girişini andurab bir
kapıyla yırtık pırtık elbiseli bir dede çıktı..Adam sordu: "Afedersiniz..Bana biraz su verebilirmisiniz?"
Dede "İçeri gel" dedi.."kapıdan girdikten sonra sağ tarafta bir çeşme
var..." Adam sordu: "Peki arkadaşımda benimle gelip oradan su içebilirmi?" Dede
"rabii.." dedi.."Çeşmenin yanında köpeğininde su içebileceği bir kase bulacaksın..."
bunun üzerine adam kapıdan girdi..Biraz yürüdükten sonra sağ tarafta çeşmeyi buldu..Adam çeşmeden köpek de
oracıktaki kaseden doya doya içerek susuzluklarını giderdiler..
Derken Adam geri giderek girişte bekleyen dedeye sordu:"Su için cok tesekkur ederim..
Peki burası neresi..?"Dede"Burası Cennet" dedi..bunu duyan adam sasırdı." "Ama nasıl olur..?
Az once burası gıbı kırık dokuk olmayan muhteşem
bir yere gittik ve orasınında cennet oldugunu soyledıler..."Dede"Su rengarenk çiçeklerle süslü
altın kapılı yermi?" dedi.."ama orası Cehennem.." Adam iyice şaşırmıstı: "Peki ama orası sizin
adınızı kullanarak insanları kandırıyor diye hiç kızmıyormusunuz..?" Dede gülümsedi:
"kızmıyoruz..Çünkü onlar kendi cıkarı için en iyi arkadaşını yarı yolda bırakanları Cennet'ten uzak tutuyorlar.."